Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije ne prispeva socialnemu vključevanju ranljivih skupin, temveč izključevanju, ločevanju, povečevanju napetosti v družbi in med etničnimi skupinami, nezaupanju v pravno državo, institucije sistema in poštene namene Evropske unije in Evropskega socialnega sklada, zaradi česar apeliramo na slovensko javnost, institucije EU, tukajšnja diplomatska in konzularna predstavništva, kakor tudi javnost v sosednjih državah Slovenije, še posebej Ambasado Republike Srbije, da s svojimi aktivnim delovanjem prispevajo k odpravljanju tekočih krivic ter trezni in pošteni ureditvi delitve javnih sredstev Evropskega socialnega sklada in preprečevanju izključevanja posameznih etničnih skupin pri podeljevanju evropskih sredstev.
Obrazložitev:
Ranljive družbene skupine po kriterijih Evropskega socialnega sklada in javnem razpisu so: pripadniki manjšinskih nacionalnih skupnosti, in sicer: Italijani 2.258, Madžari 6.243 in Romi 3.834, ter takoimenovani priseljenci: Srbi 38.964, Bošnjaki oz. Muslimani 32.009, Hrvati 35.642, Makedonci 3.972, Črnogorci 2.667, Albanci 6.186 in Arabci, ki štejejo manj kot 1000 pripadnikov Slovenije, ter na področju kulture invalidov. Razpisanih in podeljenih sredstev v letu 2010 je bilo 1.600.000 Evrov. Sredstva so odobrena: Kulturnim društvom za razvoj arabske kulture 197.533,48 EUR, društvom romskih skupnosti 518.737,05, društvom bošnjaške pripadnosti 175.046,43, invalidskim organizacijam pa 242.859,00, ostalim društvom, ki po kriterijih Evropskega socialnega sklada in javnega razpisa niti ne predstavljajo ranljivih skupin pa je razdelila 365.828,50 EUR. Vsak komentar je odveč.
Vsi projekti srbskih kulturnih društev so pripravljeni skladno z razpisom in so kljub temu zavrnjeni. Očitno gre za napačno uporabo kriterijev razpisa s strani strokovne komisije s ciljem, da se srbska društva v Sloveniji izločijo in se jim onemogoči izvedba prijavljenih projektov. Skrajno neodgovorna, klientelistična in diskriminacijska delitev sredstev Evropskega socialnega sklada na Ministrstvu za kulturo, je bila prisotna že od samega začetka: v letu 2008, 2009, v letu 2010 pa je utečena politika le drastično potrjena. Proti takšni delitvi javnih sredstev Evropskega socialnega sklada odločno protestiramo in poziva vse slovenske medije, medije naslednic iz nekoč skupne države, da protestno pismo objavijo in se vključijo v razkrivanje klientelizma in diskriminacije, hkrati prosi vse atašeje za kulturo pri ambasadah držav članic Evropske unije v Sloveniji, Evropsko komisijo in Evropsko računsko sodišče, da se vključijo v učinkovito reševanje številnih nepravilnosti pri delitvi sredstev Evropskega socialnega sklada v cilju odprave storjenih krivic pri dosedanjih razpisih in zagotovitvi nadaljnjega pravičnega razdeljevanja javnih sredstev. Za morebitna dodatna pojasnila vam je na voljo Zveza srbskih društev Slovenije, Grablovičeva 28, Ljubljana.
Za korektnost se vam zahvaljujemo!
Ljubljana, 29. 7. 2010 Zveza srbskih društev Slovenije
« nazaj